Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dlaczego nie szeryf? - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 25 kwietnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Dlaczego nie szeryf?

5 listopada 2015

Zgodnie ze standardem WCAG 2.0 podczas tworzenia treści internetowych lub wszelkiego rodzaju materiałów w wersji cyfrowej należy stosować czcionki bezszeryfowe. Ale dlaczego?
Wybór tego typu czcionki związany jest z tzw. gęstością bądź nagromadzeniem pikseli, a uwzględniając branżę poligraficzną nagromadzeniem kropek.

Piksele używane są w określaniu pojęcia ppi (pixel per inch – ilość pikseli na cal), gdy mówimy o parametrach technicznych wyświetlaczy cyfrowych, natomiast kropki - dpi (dot per inch – ilość kropek na cal), gdy dotyczy to druku. Miara określa ile pikseli/kropek mieści się w jednym calu (w przybliżeniu 2,54cm).

Standardowo w monitorach występuje 72 ppi, czyli w jednym calu mieszczą się 72 piksele. Im większe nagromadzenie pikseli, tym ostrzejszy obraz. Piksele są wtedy mniejsze, dlatego nasze oko postrzega obraz jako bardziej ciągły, wyostrzony. W poligrafii natomiast stosuje się zazwyczaj wartości 300 dpi, dlatego wydrukowany obraz jest dużo ostrzejszy.

Wizualizacja pojęcia ppi - porównanie wartości 10 i 20 ppi

Choć nadal można spotkać urządzenia, gdzie standardowo wartość zagęszczenia ppi wynosi 72, to obecnie rynek rewolucjonizują tablety i smartfony, gdzie wartości te sięgają rzędu 300, a w nowszych modelach nawet 500 ppi i wyżej,

Niewielkie nagromadzenie pikseli monitorów powoduje konieczność użycia prostych, niczym nie ozdobionych czcionek, żeby łatwo się skalowały do małych rozmiarów przy jednoczesnym poprawnym ich powiększaniu. Niestety czcionki szeryfowe i inne, szczególnie w małej postaci są słabo widoczne na ekranach monitorów. Dlatego popularność w cyfrowym świecie czcionki sans-serif zawdzięczają nie tylko dzięki minimalizmowi, co jednocześnie idzie w parze z nowoczesnym wyglądem, ale przede wszystkim dzięki swej funkcjonalności.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Rodzaje czcionek - przykłady