Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia - Dobre praktyki - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 27 kwietnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia

2 grudnia 2014

Roczne Studia Podyplomowe: Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”. Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do włączania osób niepełnosprawnych w treści cyfrowe i multimedialne  w zakresie: 

  • nadawania programów telewizyjnych (filmy fabularne, dokumentalne, animowane) 
  • nadawanie audycji radiowych (komentarze sportowe/na żywo)
  • odbiór dzieł plastycznych (rzeźba, fotografia, grafika, obraz, itp.)
  • dostęp do wiadomości na stronach Internetu (tworzenie stron internetowych) 

Nowy kierunek studiów pozwoli na wypracowanie nowych strategii i umiejętności niezbędnych do praktycznego zastosowania audiodeskrypcji w różnych obszarach działalności, nowych praktyk w obrębie tworzenia dobrych stron internetowych zgodnych ze standardami WCAG oraz zwiększeniem dostępności do materiałów multimedialnych. 

Słuchacze będą mieli możliwość nabycia i rozwinięcia wiedzy w szczególnie w obszarach, dziedzinach i dyscyplinach naukowych szczególnie w obrębie nauk humanistycznych (m.in. językoznawstwo, kulturoznawstwo, nauka o sztuce), nauk społecznych (m.in. nauka o bezpieczeństwie, nauka o poznaniu i komunikacji społecznej, tyflopedagogika, surdopedagogika, socjologia, psychologia), nauk ścisłych tj. medycyna, w dziedzinie sztuki dzieł filmowych, muzycznych, plastycznych szczególnie sztuka projektowania, oraz w obszarze nauk technicznych (m.in. architektura i urbanistyka, informatyka, telekomunikacja). 

Powyższe dziedziny są niezbędne w zrozumieniu zagadnień i problemów jakie powstają w związku z dostępnością społeczną i cyfrową. 

Prezentowane treści zorientowane są na praktyczne aspekty wykorzystania różnorodnych metod i technik tworzenia stron www oraz audiodeskrypcji w różnych obszarach działalności dla zwiększenia dostępności nie tylko wśród osób z niepełnosprawnością sensoryczną ale również osób starszych/w podeszłym wieku.

Ukończenie studiów powinno dać uczestnikom wiedzę i umiejętności potrzebne do udostępnienia i włączenia treści wizualnych w zakresie nadawania programów telewizyjnych, audycji radiowych, odbioru dzieł sztuki, dostępu do wiadomości na stronach www, tworzenia stron internetowych i przeprowadzania oceny jakości strony zgodnie z wymogami WCAG. Posiądzie także wiedzę i umiejętności dotyczące stosowania podstawowych zasad przy projektowaniu grafiki i treści wizualnych oraz dostosowania materiałów multimedialnych zgodnie z wymogami WCAG, takich jak dołączanie do tychże materiałów napisów, czy też wersji z językiem migowym.

Strona www studiów Właczenie Cyfrowe


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Plakat studiów