Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Nowa Perspektywa - Projekt Innowacyjny E-learning na rzecz niewidomych i niedowidzących - Dobre praktyki - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Środa, 24 kwietnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Nowa Perspektywa - Projekt Innowacyjny E-learning na rzecz niewidomych i niedowidzących

2 grudnia 2014

Technologia e–learningu stwarza bardzo duże możliwości nie tylko do nauczania zdalnego, ale także pozwala na opracowanie materiału dydaktycznego w formule, która jest odpowiednia i dostępna dla różnych grup użytkowników.  Dla osób niewidomych i niedowidzących równie ważne jak treść kursu jest forma i technologia w jakiej został on przygotowany. Materiały lekcyjne muszą być w pełni dostępne, czyli opracowane zgodnie ze standardami dostępności, co gwarantuje, że zostaną one obsłużone przez oprogramowanie asystujące stosowane przez osoby z niepełnosprawnością wzroku – programy czytające i powiększające. Innowacyjna metoda w pełni dostępnego opracowania treści kursów osadzonych na portalu spełnia ten warunek, co zapewnia pełny i dogodny dostęp do treści kursów osadzonych na platformie. Aby zapewnić maksymalną efektywność i przydatność opracowanego materiału dydaktycznego tematy kursów zostały dobrane w wyniku badań potrzeb otwartego rynku pracy z perspektywy trzech podmiotów: pracodawców, osób z niepełnosprawnością wzroku oraz jednostek polityki społecznej. Głównym problemem, którego rozwiązanie stanowi cel projektu, jest utrudniony dostęp do zatrudnienia i niekorzystna pozycja na otwartym rynku pracy osób niepełnosprawnych, w szczególności z niepełnosprawnością narządu wzroku. Biorąc pod uwagę rozwój technologii cyfrowych i możliwości, jakie stwarzają dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną należy pamiętać, że także dla innych niepełnosprawności są bardzo przydatne, ich wykorzystanie daje nowe, niespotykane dotąd szanse na kształcenie się tych osób i aktywny udział w otwartym rynku pracy.

W ramach projektu opracowane zostały kursy e-learningowe, stanowiące wzorzec przygotowywania materiałów szkoleniowych dedykowanych osobom niewidomym i niedowidzącym, pozwalający na skuteczne kształcenie kompetencji, aktywizację zawodową i przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Niezwykle istotnym aspektem jest tematyka kursów i sposób jej doboru. Zostały one wypracowane w efekcie badań i konsultacji trójstronnych, w które zaangażowani zostali pracownicy Instytucji Polityki Społecznej, pracodawcy oraz osoby niewidome i niedowidzące. Wybrane tematy są równocześnie atrakcyjne dla Beneficjentów, a kompetencje nabyte w wyniku ich ukończenia uznane za potrzebne przez Użytkowników. Ważnym aspektem przygotowania skutecznych kursów e-learningowych jest dobór autora materiałów szkoleniowych. Do kursów przygotowanych w ramach projektu zaangażowano osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinach zgodnych z tematyką kursów i równocześnie posiadające doświadczenie w pracy w charakterze dydaktyka i/lub trenera.

Tematy kursów opracowane w ramach projektu i umieszczone na platformie to:

  • Excel w zarządzaniu MŚP
  • Programowanie urządzeń mobilnych w języku JAVA.
  • Skuteczna windykacja należności.
  • Skuteczna sprzedaż telefoniczna.
  • Co warto wiedzieć zanim zaczniesz szukać pracy?
  • Jak profesjonalnie prezentować się szukając pracy?

Platforma dzięki swej w pełni dostępnej formie zapewnia osobom z niepełnosprawnością wzroku komfortowe i kompletne korzystanie z treści kursów oraz zasobów platformy takich jak: giełda pracy, profile kompetencyjne czy forum. Czyni ją to bardzo przydatnym narzędziem do pozyskiwania ofert pracy – pracodawcy poszukując pracowników o konkretnych kompetencjach z łatwością znajdą ich w obszarze platformy, mając jednocześnie dzięki certyfikatowi ukończenia szkolenia gwarancję ich kompetencji w poszukiwanym obszarze.

Strona www projektu Nowa Perspektywa


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Nowa Perspektywa Logo