Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

L jak lista - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Środa, 8 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

L jak lista

23 lipca 2015

Elementy takie jak listy służą do grupowania linków lub treści zawartych w kodzie źródłowym. Pomagają w skatalogowaniu informacji na stronach, nadając poprawną strukturę w serwisie. Informacje zamieszczane w listach mogą być prezentowane jako uporządkowane - numerowane ol, nieuporządkowane - wypunktowane ul oraz jako listy definicji dl.

Dzięki operacji zagnieżdżeń – zawierania jednej listy w drugiej -  możemy nadać odpowiednią hierarchię zamieszczanych na stronach www treści. Dlatego tworząc  poszczególne elementy w serwisach m.in. menu, należy pamiętać by ich budowa była oparta na listach.

Widok mapy serwisu PAD Portalu

Na przykładzie mapy serwisu ze strony PAD Portalu (jej części), lista wygląda następująco:

Z uwagi, iż listy nie posiadają odpowiednich znaczników by nadać im jakiekolwiek tytuł, można zastosować techniki w stylach CSS, zalecane także w rekomendacjach W3C, które zostać mogą ukryte dla osób widzących, a które anonsowane będą użytkownikom, przez technologie asystujące. Tak więc dla przykładu zastosować można nagłówek odpowiedniego poziomu, co wniesie odpowiedni przekaz, a który zostanie ukryty w stylach:

.hidden {position:absolute; left:-10000px; top:auto; width:1px; height:1px; overflow:hidden;}

Prawidłowe stosowanie tych elementów ma istotny wpływ na dostępność, ale także na użyteczność serwisu. Tak jak w przypadku nagłówków, listy są jednym z podstawowych elementów nawigacyjnych i informacyjnych dla osób korzystających z technologii asystujących. Dzięki skrótom klawiaturowym dostępnym w programach, użytkownicy mogą poruszać się pomiędzy listami i poszczególnymi elementami tych list. Dodatkową informacją przekazywaną przez aplikacje pomocnicze jest także ilość elementów w liście oraz czy nastąpiło zagnieżdżenie.

Należy pamiętać, iż standard WCAG 2.0 w jednym z kryteriów sukcesu określa poprawne stosowanie list i dotyczy to najniższego, podstawowego poziomu A.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Widok mapy serwisu PAD Portalu w narzędziu WAVE