Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Polska Akademia Dostępności – sukces z pasją - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 26 kwietnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Polska Akademia Dostępności – sukces z pasją

24 czerwca 2015

Dziękujemy wszystkim użytkownikom Polskiej Akademii Dostępności za tak wielkie zainteresowanie projektem. Dzięki Państwa wsparciu oraz sugestiom, wciąż pracujemy nad jego udoskonaleniem. Pragniemy sprostać Państwa oczekiwaniom i stworzyć uniwersalny produkt, skierowany do wszystkich.

Od 1 czerwca br, każdy podmiot realizujący zadania publiczne zobowiązany jest do udostępniania treści  w dostępnym serwisie, czyli takim który spełnia wymagania dotyczące standardu WCAG 2.0 poziomu AA, zgodnie z Rozporządzeniem o KRI.
Na początek mamy kilka liczb, które pozwolą przedstawić osiągnięte wyniki, przynajmniej częściowo. Od chwili udostępnienia portalu na początku tego roku aż do dzisiaj, z naszych kursów skorzystało już 400 użytkowników. Zarejestrowanych w PAD Portalu jest około 750 osób, a pobranych szablonów www wraz z systemem zarządzania treścią PAD Panel jest niemal 3000. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Jest to także argument, jeden z wielu, który pokazuje jak trafiony był projekt i jak ważna jest jego dalsza realizacja i przede wszystkim rozwój.

Na uwagę zasługują serwisy oparte o PAD, które już funkcjonują w sieci. Serwis Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych - niepelnosprawni.gov.pl. Z uwagi na rolę jaką sprawuje Pełnomocnik i specyfikę pracy postanowiono wykorzystać w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych szablon PAD.

Strona główna Biura Pełnomocnika Rządu ds Osób Niepełnosprawnych

Świat wirtualny jest faktem. Jednak udział w tym świecie nie jest jednakowym udziałem nas wszystkich. Faktem jest także wykluczenie cyfrowe, a tym samym społeczne niektórych grup. Stale rozszerzająca się przestrzeń wirtualna wymaga od nas przeciwdziałania tym zjawiskom. Wszelkie inicjatywy podejmowane w tym celu zasługują na wsparcie. W tym kontekście działania Polskiej Akademii Dostępności są bezcenne - mówi Zastępca Dyrektora, Pani Alina Wojtowicz - Pomierna.

Kolejny serwis to ANGIsteps.pl. Pani Angelika Chrapkiewicz-Gądek, osoba z niepełnosprawnością, na co dzień doradca odpowiedzialności społecznej, nurkuje, skacze na spadochronie, była na Kilimandżaro, podróżuje po całym świecie, wykorzystała jeden z naszych szablonów.

Widok strony głównej ANGIsteps.pl

Myślałam o stronie już dawno, a pojawienie się Polskiej Akademii Dostępności pozwoliło mi podjąć decyzję. Chodziło mi o dzielenie się tym co robię, pracą i pasjami, by móc inspirować innych. Dlatego zależało mi na serwisie, który trafi do wszystkich. Dzięki niemu może ktoś, mimo niepełnosprawności, zacznie np. nurkować.(…) Szablonów jest sporo, różnorodność w grafice i kolorystyce, stąd trudny wybór, ale ostatecznie, ten mi odpowiada - pasuje do mojej osoby. Co do obsługi, to panel nie ma sobie równych. Pracowałam na innych platformach i są one dość kłopotliwe w użytkowaniu. Tu od samego początku, niemal intuicyjnie poruszałam się po panelu. Prawdę mówiąc z samouczka korzystałam jedynie w chwili wątpliwości, ale i tu szybko i sprawnie uzyskałam odpowiedź. Jest naprawdę prosty i godny polecenia – mówi Pani Angelika.

Polski Instytut Mediacji i Integracji Społecznej pimis.pl (NGO’s) zmienił niedawno wizerunek swojej strony internetowej na PAD. Pani Agnieszka Rutkowska, administratorka serwisu, twierdzi, że jest to idealne rozwiązanie, skierowane do wszystkich.

Widok strony głownej serwisu Polskiego Instytutu Mediacji Inyrgtacji Społecznej

Nasz wybór podyktowany był kwestią ekonomiczną i regulacjami prawnymi, jakie od 1 czerwca obowiązują. Z drugiej strony po co wywarzać otwarte już drzwi. Mając gotowe rozwiązanie w postaci szablonów w PAD, wystarczy jedynie wybrać i cieszyć się z jego możliwości (…) Korzystaliśmy poprzednio z Wordpressa i niestety, nie mam zbyt dobrego zdania. Często wprowadzana treść wyglądała inaczej niż powinna i samo jej wprowadzenie było problematyczne. Tu od początku, bez żadnego wsparcia, można nawigować po panelu. Jest naprawdę funkcjonalny i intuicyjny - twierdzi Pan Zbigniew Łeski, informatyk, który instalował już kilka szablonów, m.in. pimis.pl - cały proces instalacji nie jest skomplikowany i postępując zgodnie z instrukcją, można przejść go bez problemu - mówi Pani Agnieszka.

Pani Zuzanna Szymkowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach wykorzystała nasz szablon.

Widok strony głównej MOPSU w Tarnowskich Górach

Zgodnie z prawem zostaliśmy zobowiązani do wdrożenia standardu WCAG i odpowiedniego dostosowania serwisu mopstg.pl. Dostałam polecenie stworzenia nowego serwisu zgodnego z obecnymi wymogami. Prawdę mówiąc nie miałam pojęcia jak to zrobić. Szukałam wielu rozwiązań, testowałam wiele szablonów i aplikacji udostępnianych w internecie. Do Polskiej Akademii Dostępności trafiłam przez przypadek. Nie podejrzewałam, że zetknięcie z PAD (Fundacją Widzialni) będzie strzałem w 10! Sam produkt jest bezkonkurencyjny, spełnił największe oczekiwania, moje oraz moich przełożonych. O panelu wiele by mówić, jest prosty oraz bardzo intuicyjny. Automatyzuje pracę, co mało zaawansowanym administratorom bardzo pomaga. Ilość dostępnych szablonów, także robi wrażenie. Widzę ile pracy włożono w projekt i jego realizację oraz zaangażowanie i wsparcie techniczne. Jestem w pełni uznania i szacunku dla twórców. Jak dla mnie stworzono unikatowy produkt na skalę światową! Moje problemy zostały rozwiązane! Jestem przekonana, że wszystkim użytkownikom współpraca z Państwa dziełem w wymierny sposób przełoży się na sukcesy zawodowe i osobiste.

Archiwa Państwowe to kolejna lista serwisów, gdzie wykorzystano wzorce z Polskiej Akademii Dostępności. Dyrekcji spodobał się projekt i jako wytyczną podano rozwiązanie PADa. Lista już istniejących serwisów, stale rośnie. Poniżej wybrane realizacje:

  1. www.nadzor-ruchu.pl
  2. www.brojce.pl
  3. www.sulow.pl
  4. www.ziemialimanowskatolubie.pl
  5. www.niepelnosprawni.gov.pl
  6. www.strazmiejska.olsztyn.pl
  7. www.muzeumtradycji.pl
  8. www.oup.waw.pl
  9. www.lodz.ap.gov.pl
  10. www.mwb.com.pl
  11. www.bydgoszcz.ap.gov.pl
  12. www.kielce.ap.gov.pl
  13. www.lublin.ap.gov.pl
  14. www.przemysl.ap.gov.pl
  15. www.siedlce.ap.gov.pl
  16. www.warszawa.ap.gov.pl
  17. www.archiwum.zgora.pl
  18. www.aan.gov.pl
  19. www.ziemia-cieszynska.pl
  20. www.parczew.pl
  21. www.straz.swiebodzin.pl
  22. www.ropczyce.info.pl/pad
  23. www.nzozrodzina.org
  24. www.urzadmiar.krakow.pl
  25. www.mopstg.pl
  26. www.grzmiaca.org.pl
  27. www.szpital-marciniak.wroclaw.pl
  28. www.pimis.plwww.koniecpol.pl
  29. www.domaradz.pl
  30. www.sieciechow.pl
  31. www.bibliotekajasieniec.pl
  32. www.czarnocin.pl
  33. www.gops.msciwojow.pl
  34. www.ikarek.org
  35. www.alpha.mbp.tychy.pl
  36. www.jezowe.pl
  37. www.zdm.lca.pl
  38. www.gts.suchy-dab.pl
  39. www.bip.spskm.katowice.pl
  40. www.bippup.powiat-zlotoryja.pl
  41. www.gim8.jaworzno.edu.pl
  42. www.zsz2.2be.pl
  43. www.dostepni.zso4.poznan.pl
  44. www.powiat.mragowo.pl
  45. www.bip.powiat.mragowo.pl
  46. www.purmia.org
  47. www.stowarzyszeniepiechur.pl
  48. www.archiwum.bydgoszcz.pl
  49. www.muzeum.glogow.pl
  50. www.utkgik.home.pl
  51. bip.wijharskielce.prot.pl
  52. www.sulow.pl
  53. www.marinaporaj.org.pl
  54. www.bip.pawlow.pl
  55. www.bip.zpo.radzionkow.pl
  56. www.bip.pm174.com
  57. www.dabie.pl
  58. www.mocarzewo.pl
  59. www.strazmiejska.olsztyn.pl
  60. www.ap.c0.pl
  61. www.archiwum.kalisz.pl
  62. www.bpropczyce.eu
  63. www.janusztokarski.pl
  64. www.bip.powiat-zlotoryja.pl
  65. www.pszczyna.kppsp.gov.pl
  66. www.zsgh.kalisz.pl
  67. www.dps-jutrzenka-zgorzelec.pl
  68. www.odsp.jezowe.pl
  69. www.piw.gniezno.pl
  70. www.pcprdrezdenko.pl
  71. www.projektwcag4.itee.pl
  72. www.apwarsz.home.pl/APW/
  73. www.warka.pl/pad
  74. www.angisteps.pl/
  75. www.centrumzamenhofa.pl/
  76. www.lutomiersk.info/
  77. www.gops.siekierczyn.pl/strona-glowna
  78. www.projektwcag5.itee.pl/strona-glowna
  79. www.projektwcag3.itee.pl/
  80. www.projektwcag6.itee.pl/
  81. www.projektwcag1.itee.pl/strona-glowna
  82. www.os.jezowe.pl/
  83. www.powiatrawicki.pl/portal/strona-glowna
  84. www.bip.pwsz.raciborz.edu.pl/index.php
  85. www.prazmow.pl/
  86. www.ugporaj.pl
  87. www.przemysl.ap.gov.pl/
  88. www.cms.suwalki.ap.gov.pl/
  89. www.zsemlegnica.ogicom.pl/
  90. www.mops-debica.pl/  
  91. www.gckis-ludwin.pl/
  92. www.pdkis.pl/
  93. www.fundacjatauri.pl/
  94. www.wloszczowa.pl/
  95. www.siekierczyn.pl/
  96. www.warszawa.ap.gov.pl

Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Zakładka wzorcownia PAD