Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

WebAIM - zaskakujące wyniki ankiety - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 3 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

WebAIM - zaskakujące wyniki ankiety

11 września 2015

WebAIM (Web Acccessibility in mind) to organizacja non-profit Konsorcjum W3C, która zajmuje się dostępnością. Od wielu lat WebAIM prowadzi szkolenia, wdraża narzędzia do analizy dostępności, a także prowadzi intensywne badania wśród użytkowników z niepełnosprawnościami oraz wśród twórców stron z całego świata.

W lipcu 2015 roku WebAIM przeprowadziło ogólnoświatowe badanie wśród użytkowników technologii asystujących. To już szóste badanie tego typu i jest ono kontynuacją prowadzonych od stycznia 2009 r. Badania te mają na celu zapoznanie się z preferencjami internautów, osób korzystających z technologii pomocniczych oraz samych twórców stron www, by rekomendacje wydawane przez W3C były dostosowane do ich potrzeb oraz zmieniających się rozwiązań technologicznych.

W tegorocznej ankiecie udział wzięło ponad 65% więcej osób, niż w roku ubiegłym i jest to, jak dotąd rekordowa liczba. Uczestnicy ankiety odpowiadali na wiele pytań, m.in. w czym widzą największy problem z dostępem do zasobów internetowych. W porównaniu z poprzednimi ankietami, tym razem większość uczestników twierdzi, iż brak świadomości o potrzebach osób z niepełnosprawnościami jest główną przyczyną problemów z dostępnością.

Wykres słpkowy prezentyjący liczby uczetników z poszczególnych kontynentów - porównanie tegorocznej ankiety z zeszłego roku - szczegółowe dane poniżej w tabeli

Uczestnicy ankiety z poszczególnych kontynentów
KontynentAnkieta #6/2015Ankieta #5/2014
Ameryka Północna 1680 878
Europa 422 294
Australia i Oceania 131 46
Azja 103 149
Ameryka Południowa 41 3
Afryka/Bliski Wschód 35 21
Ameryka Środkowa i Karaiby 9 5

Jak pokazują badania słabnie pozycja aplikacji JAWS na rynku programów asystujących. Zanotował on znaczny spadek, z 50% na około 30%. Jeśli sytuacja się utrzyma, to całkiem prawdopodobne, że JAWS nie będzie najczęściej używanym czytnikiem ekranu w najbliższej przyszłości.
Zaskakującym wynikiem jest wzrost zainteresowania programem Zoomtext oraz Window-Eyes. Osiągnięty wynik może być efektem poprawy płynności działania w aplikacjach MS Office oraz fuzja producentów tych programów. NVDA odnotowało niewielki spadek, ale wciąż jest w czołówce najczęściej używanych programów asystujących na świecie.

Wykres kołowy prezentujący udział procentowy dla poszczególnych programów asystujących używanych przez osoby z niepełnosparwnościami - dane szczegółowe poniżej w tabeli

Najczęściej używane programy asystujące
Program asystującyLiczba użytkownikówUdział %
JAWS 743 30,2
Zoomtext 545 22,2
Window-Eyes 508 20,7
NVDA 360 14,6
VoiceOver 188 7,6
Ułatwienia dostępu 36 1,5
ChromeVox 8 0,3
Inne 72 2,9

Najbardziej docenianą platformą urządzeń mobilnych jest system iOS. Był najczęściej wskazywany, przede wszystkim przez zaawansowanych użytkowników technologii asystujących i internetu. Także czytnik VoiceOver jest najczęściej używaną aplikacją w tego typu urządzeniach. Jego przewaga nad pozostałymi jest dość wyraźna, dla przykładu ponad trzy krotnie wększa od systemu Android.

Udział poszczególnych mobilnych alikacji asystujących - szczegółowe dane poniżej w tabeli

Użytkownicy korzystający z mobilnych aplikacji asystujących
Aplikacja mobilnaLiczba użytkownikówUdział %
VoiceOver 1426 56,7
Talkback 448 17,8
Nuance Talks 114 4,5
Mobile Accessibility 76 3
  54 2,1
Inne 62 9,1

Zapraszamy do zapoznania się szczegółowo z wynikami ankiety na stronach WebAIM.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo WebAIM